“Tim se imenom nazivlje jedna od najljepših i najkrasnijih rijeka, što izviru i teku diljem mnogih krajeva naše mile i drage, pred očima lijepe i čarobne hrvatske domovine.” Petković, Grga. …
Pročitaj više →Povijest rijeke Krke nije moguće prikazati bez uvida u suživot čovjeka i prirode. Virtualna izložba donosi izbor podataka o kulturno-povijesnoj i prirodnoj baštini područja rijeke Krke koji ukazuju na kontinuirane i raznovrsne …
Pročitaj više →Čovjek je na području toka rijeke Krke neprekidno prisutan još od 5000 godina prije Krista. O tome svjedoče i arheološki nalazi u Oziđanoj pećini u kanjonu rijeke Krke ponad Roškog …
Pročitaj više →Rimski vojni logor Burnum sagrađen je na prijelazu iz stare u novu eru, na položaju s kojeg je nadziran prijelaz preko rijeke Krke. Bio je sjedište XI. legije rimske vojske …
Pročitaj više →Uz rijeku Krku nalaze se ostaci nekoliko starohrvatskih utvrda iz 14. stoljeća – Kamička, Trošenja, Nečvena, Bogočina i Ključice koje su u srednjem vijeku služile za obranu od turskih prodora. Nečven …
Pročitaj više →Tijekom srednjeg vijeka na području rijeke Krke nalazimo vodenice (mlinice). Prvi put se spominju u dokumentima iz 13. stoljeća, a tijekom 14. i 15. st. vodenice na Krki bile su …
Pročitaj više →Mir i ljepota rijeke Krka okružuju Manastir Krka – Manastir svetog Arhanđela – duhovnog središta pravoslavnih vjernika. Manastir sv. Arhanđela smješten je u Carigradskoj dragi, na samoj sredini kanjona rijeke Krke, …
Pročitaj više →Na otočiću Visovcu usred Visovačkoga jezera nalazi se Franjevački samostan Majke od Milosti i crkva Gospe Visovačke. Prekrasna priroda otočića i Visovačkog jezera, čini Visovac mjestom mira i molitve. Visovac se prvi …
Pročitaj više →Knjižnica Franjevačkog samostana na Visovcu čuva i poseban biser hrvatskoga nakladništva – prvotisak Ezopovih basni iz 1487. koji je u Veneciji tiskao Dobrić Dobričević. U vrijeme izgradnje franjevačkog samostana na Visovcu, tj. u …
Pročitaj više →Prvi podaci o biljkama s Krke potječu iz 16. stoljeća, kada Luigi Anguillara objavljuje djelo Semplici, liquali in piu pareri a diversi nobili huomini scritti apparono, et nuovamente da M. …
Pročitaj više →Petar Zoranić (Zadar, 1508. – između 1543. i 1569.), renesanskni pisac, autor prvoga hrvatskog romana Planine iz 1536. godine. U Kapitulu 21 romana Planine Zoranić opisuje vilu Krku te spominje Topolje …
Pročitaj više →Juraj Baraković, hrvatski pjesnik (Plemići kraj Zadra, 1548 – Rim, 1. VIII. 1628), autor je spjeva Vila Slovinka u kojem u Petju četvrtom opisuje i rijeku Krku: “Od gore Dinare spod ke Krka toči Skradin valom tare a Šibenik moči, niz krugove …
Pročitaj više →Alberto Fortis (Padova, 9. studenoga 1741. – Bologna, 21. listopada 1803.), autor je putopisnog djela Put po Dalmaciji (Il viaggio in Dalmazia, 1774.) koje je nastalo kao rezultat njegova putovanja od 1771. do 1773. godine. Djelo je prevedeno …
Pročitaj više →Još je Alberto Fortis u djelu Viaggio in Dalmazia (1774.) ukazao na loše upravljanje rijekom Krkom i njenim pritokama. “Smatra da su te vode područja Krke »izvor bijede i pokude«, a …
Pročitaj više →Premda je i prije 19. stoljeća u Dalmaciji bilo domaćih i stranih putopisaca i botaničara koji su istraživali njezinu floru, većina ih se u području rijeke Krke zadržavala kratkotrajno (M. …
Pročitaj više →Posjet Friedricha Augusta II. zabilježen je u djelu Viaggo di S. M. Federico Augusto re di Sassonia alla Dalmazia koja donosi i impresivni opis susreta sa slapovima Krke. “Vi approdammo al …
Pročitaj više →17. travnja 1875., Manojlovačke slapove, najviše slapište na rijeci Krki, posjetili su, u sklopu svog putovanja Dalmacijom, austrijski car i hrvatsko-ugarski i češki kralj Franjo Josip I. i njegova supruga …
Pročitaj više →Izvor ilustracije: List of Nikola Tesla patents Zahvaljujući patentima Nikole Tesle, a svakako zaslugom načelnika Šibenika Ante Šupuka i inženjera Vjekoslava Meichsnera, 1895. godine počela je s radom druga najstarija hidroelektrana …
Pročitaj više →Godine 1903. gradonačelnik Šibenika Ante Šupuk izgradio je, stotinjak metara nizvodno od hidroelektrane Krka, hidroelektranu Jaruga koja, nakon ugradnje dodatnih turbina 1936. godine, radi i danas. Izvor: Nacionalni park Krka …
Pročitaj više →Ivan Devčić (Gospić, 21. XII. 1857 — Zagreb, 19. X. 1908.) popularizirao je krajišku prošlost Like u djelima koja objavljuje u Hrvatskoj vili (1883–84). Piše “crtice i pripovijetke namijenjene djeci i omladini, legende …
Pročitaj više →Krsto Stošić, hrvatski kulturni povjesničar (Šibenik, 16. VII. 1884 – Tisno, 25. I. 1944) bio je zaljubljenik i istraživač rijeke Krke. Službovao je u Betini, a 1910–43. u Šibeniku, gdje je bio koralni vikar …
Pročitaj više →Hrvatski književnik Nikola Pulić 1967. objavio je svoju prvu knjigu putopisa “Krkom uzvodno” gdje je opisao ljepotu rijeke Krke: “Korak po korak, pa stanem. Lijepo je stajati sam uz rijeku koja …
Pročitaj više →Pojedini dijelovi rijeke Krke zaštićeni su od 1948. godine, a dio vodotoka i priobalnog područja, od starohrvatskih utvrda Trošenj i Nečven do mosta “Šibenik”, uključujući i donji kanjonski tok Čikole, …
Pročitaj više →Nakon don Krsta Stošića, znamenitog istraživača Krke i šibenske povijesti koji je 1927. godine objavio djelo Rijeka Krka : sa 54 slika, 2006. godine objavljena je i bogato ilustrirana publikacija …
Pročitaj više →Bibliografija radova o rijeci Krki (Šibenik, 2012.) rezultat je nastavka predanog rada dr. sc. Drage Marguša i Vilijama Lakića na prikupljanju podataka o radovima s temama vezanim za rijeku Krku, njihovoj …
Pročitaj više →Javna ustanova Nacionalni park Krka potiče i sudjeluje u znanstveno-stručnim istraživanjima kulturno-povijesne i prirodne baštine rijeke Krke, podupire značajan broj projekata povezujući se suradnim ustanovama te znanstvenicima i istraživačima hrvatskih i …
Pročitaj više →Susret sadašnjosti i prošlosti dio je doživljaja svakog posjetitelja Nacionalnog parka Krka od izvora Krke nedaleko od Knina do njezina ušća u Jadransko more. U tom su se prostoru ispreplele …
Pročitaj više →