Faust Vrančić (Faustus Verantius, Fausto Veranzio, Faustus Verancsics) (1551.-1617.) hrvatski je polihistor, kozmopolit, izumitelj, jezikoslovac i biskup. Razvijao se i oblikovao u renesansnom ozračju te se u skladu sa značajkama …
Pročitaj više →Djetinjstvo je Faust proveo na otoku Prviću u Šepurini, a školovanje u Šibeniku. U to doba, kako piše Mihovil Vrančić svom bratu Antunu, Faust je “dijete živa duha, lijepe i …
Pročitaj više →Dio obiteljske tradicije bila je i briga za školovanje nadarenih članova, stoga je Fausta u dobi od nepunih deset godina primio na odgoj i školovanje njegov stric Antun Vrančić (1504.-1573.), …
Pročitaj više →Nakon sedmogodišnjega humanističkog obrazovanja u Ugarskoj Faust Vrančić odlazi u Padovu, gdje od 1568. do 1572. studira pravo i filozofiju.
Pročitaj više →Samo nakratko, po završetku studija vraća se u svoj voljeni Šibenik koji je međutim pretijesan za radoznali Faustov duh, pa on odlazi u Ugarsku gdje je stric Antun kraljev namjesnik. …
Pročitaj više →Nakon smrti Antuna Vrančića 1573. godine nekoliko sljedećih godina Faustova života slabo su poznate. Pretpostavlja se da je boravio u Italiji i dopunjavao svoja znanja. Vjerojatno se kretao u društvu …
Pročitaj više →Godine 1578. ženi se Mariom Zarensis s kojom dobiva kćer Alba Rozu i sina koji umire jako mlad. Ilustracija: Nosiljke iz djela Machinae novae Fausta Vrančića (1515./1516.)
Pročitaj više →Nakon dvije godine službe u Veszprému Faust Vrančić postaje tajnikom Rudolfa II. te seli na carski dvor u Prag, gdje će niz godina obavljati različite diplomatske i državničke poslove u …
Pročitaj više →Nova sredina dala je prilike Vrančiću da se bavi intelektualnim interesima. Prikupljao je jezičnu građu za svoj petojezični rječnik Dictionarium, dovršio je u rukopisu hagiografsko djelo Život nikoliko izabranih divic, …
Pročitaj više →“Nije prošao niti jedan dan da Francuz, Španjolac, Englez, Poljak, Grk, Armenac, Egipćanin, Afrikanac ili Judijac nije prešao prag njegova prebivališta, uvijek sa sve većom željom da se s njim …
Pročitaj više →Vjerojatno potaknut smrću supruge, Faust Vrančić 1594. napušta carsku službu i Prag. Nekoliko je godina boravio u Dalmaciji i Italiji, ponajviše u Veneciji. U to vrijeme razmišljao je o pristupanju Družbi …
Pročitaj više →Napustivši carsku službu i Prag 1594., Vrančić je radio na svom rječniku. Na nagovor znamenitoga španjolskog isusovca Alfonsa Carrilloa, kojemu je djelo posvetio, priredio je i tiskao Dictionarium quinque nobilissimarum …
Pročitaj više →Naslov: Dictionarium quinque nobilissimarum Europae linguarum : Latinae, Italicae, Germanicae, Dalmatiae [!] et Ungaricae ; Vocabula Dalmatica quae Ungari sibi usurparunt ; Institutio christiana ; Symbolum apostolorum / [Fausti Verantij]. Impresum: Venetiis …
Pročitaj više →Godine 1598. Vrančić se vraća u službu cara Rudolfa II. Postaje savjetnikom za Ugarsku i Transilvaniju te naslovnim biskupom Csanáda. Na čelu je biskupije koja je u to vrijeme većim …
Pročitaj više →Napustivši 1605. godine carsku službu, Vrančić seli u Rim, gdje ulazi u red Sv. Pavla, tzv. barnabita. U Rimu je Vrančić živio u kući španjolskog plemića Ivana Krstitelja Vivesa, u …
Pročitaj više →Naslov: Dictionarium septem diversarum linguarum, videlicet Latine, Italice, Dalmatice, Bohemice, Polonice, Germanice & Ungarice una cum cuiuslibet linguae registro sive repertorio vernaculo in quo candidus lector sui idiomatis vocabulum facile invenire …
Pročitaj više →Posljednjih desetak godina Vrančićeva života bio je vrlo plodonosan period u kojem je napisao ili dovršio najveći broj svojih djela. Rimu je 1606. tiskao djelo Život nikoliko izabranih divic, dovršeno …
Pročitaj više →Faust Vrančić pisao je filozofske i teološke tekstove. Pod pseudonimom objavio je dva djela, i to Logica suis ipsius instrumentis formata (Justus Verax Sicenus, Rim, 1608.) i Ethica cristiana (Justus …
Pročitaj više →Vrančić uz preporuke Mazente odlučuje se pridružiti redu sv. Pavla, tkz. barnabita, te je odrekavši se biskupske časti u novicijat stupio 1608. u mjestu Zagarolo u okolici Rima, i u …
Pročitaj više →U Rimu Vrančić priprema i tehnički priručnik Machinae novae. Krajem 1615. Vrančić zbog bolesti odlučuje napustiti Rim te se zaputiti u rodni kraj. Zastaje u Veneciji kako bi pripremio djela za …
Pročitaj više →Machinae novae (Venecija, 1615./1616.), jedno je od istaknutijih djela iz područja europske tehničke literature na prijelazu iz 16. u 17. stoljeće. U njemu pojedinim projektima vizionarski anticipira daljnji razvoj tehnike. …
Pročitaj više →Vrančić je objavivši prvo izdanje svoje Logica suis ipsius instrumentis formata (Justus Verax Sicenus, Rim, 1608.) molio logičare da ocijene njegovo djelo u kojem je odstupio od dotadašnje aristotelovske logike. …
Pročitaj više →Iscrpljen bolešću, Vrančić više nije imao snage za povratak u Rim. U Veneciji ga je zatekla smrt. Preminuo je 20. siječnja 1617. godine, u kući Jeronima Jubetea, svećenika župne crkve …
Pročitaj više →Prema vlastitoj želji, izraženoj u dodatku oporuke, njegovo je mrtvo tijelo prevezeno brodom iz Venecije u Šibenik te pokopano u župnoj crkvi Sv. Marije u Prvić Luci na otoku Prviću. …
Pročitaj više →Machinae novae Fausti Verantii Siceni cum declaratione Latina, Italica, Hispanica, Gallica et Germanica. Pretisak. Zagreb : Novi Liber ; Šibenik : Gradska knjižnica “Juraj Šižgorić”, 1993.
Pročitaj više →Život nikoliko izabranih divic / Faust Vrančić ; [priredili Josip Bratulić, Branimir Glavičić, Josip Lisac, Mirjana Šokota] Šibenik : Gradska knjižnica “Juraj Šišgorić”, 1995. (Šibenik : Tiskara “Kačić”)
Pročitaj više →2012. godine u mjestu Šepurine na otoku Prviću otvoren je Memorijalni centar Fausta Vrančića. Stalni postav Centra nudi posjetiteljima interaktivno razgledanje makete Vrančićevih izuma, a u vanjskom dijelu postavljeni su modeli izuma …
Pročitaj više →U povodu obilježavanja 400. obljetnice od objave djele Nove naprave Fausta Vrančića 10. studenoga 2015. otvorena je izložba Machinae novae – 400 godina poslije u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Izložbu je …
Pročitaj više →Knjižnica Juraj Šižgorić iz Šibenika izradila je Virtualni muzej Fausta Vrančića kao prilog boljem poznavanju djela tog glasovita polihistora, leksikografa i izumitelja.
Pročitaj više →Uspostavljena digitalna zbirka Fausta Vrančića u sklopu portala Digitalne zbirke Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
Pročitaj više →U povodu 400. godišnjice smrti Fausta Vrančića, časopis Vijenac Matice hrvatske donosi radove Faust Vrančić – izumitelj svjetskoga glasa dr. sc. Marijane Borić i Faust Vrančić i hrvatski jezik dr. sc. Josipa …
Pročitaj više →Izložba Renesansni Faustus Verantius Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu dio je programa Mjeseca hrvatske knjige 2017., a ostvarena je uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Zaklade Hrvatske akademije …
Pročitaj više →U povodu obilježavanja 400. obljetnice smrti Fausta Vrančića i izložbe Renesansni Faustus Verantius u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, ugledni fotograf Šime Strikoman snimio je svoju 595. milenijsku fotografiju i najnoviju u nizu iz ciklusa ‘Homo volans …
Pročitaj više →