Književno stvaralaštvo

 

Nazor je počeo pisati poeziju još kao dječak, u trinaestoj godini. Prva je pjesnikova sačuvana pjesma, napisana na talijanskome jeziku, ostala u rukopisu, a posvetio ju je majci u povodu njezina imendana. Hrvatske je stihove počeo pisati u petnaestoj godini i objavio ih u zadarskom Narodnom listu 1892. te Iskri 1893. pod pseudonimom Kažimir Primorski i Vladimir Primorski.

Njegovo se ozbiljnije književno stvaralaštvo dijeli u nekoliko faza koje su usko povezane s njegovim emocionalnim stanjima. Prvu fazu sačinjavaju početnički lirski napori od 1892. godine do zbirke pjesama Slavenske legende, 1900. Ovom razdoblju pripadaju pjesme objelodanjene u listovima i časopisima Narodni list, Iskra, Prosvjeta, Vijenac od koji su tek neke uvrštene u njegove kasnije zbirke.

 

 

U drugoj fazi (1900. – 1904.) nastaju zbirke Slavenske legende, Živana i Knjiga o kraljevima hrvatskijem, u kojima se isprepliću mitovi i legende grčkih i rimskih velikana Homera, Vergilija i Ovidija, ali i hrvatskih i slavenskih likova Domagoja, Tomislava, Peruna.

Treća faza od 1904. do 1915. prožeta je učestalim Nazorovim naporom da pronađe nove motive te izrazi živi osjećaj ljepote. Stihovi su preplavljeni osjećajima iz prirode, hvaljenju života, životnih radosti, a pored toga javljaju se i biblijske teme. U toj fazi nastaje zbirka Lirika.

Četvrtu fazu od 1915. do 1927. predstavlja lirika unutarnjeg monologa. Nazor se povlači u sebe i zatvara u krug vlastitih sanja. Zatvaranje u samog sebe rezultiralo je vraćanjem i sjećanjem na djetinjstvo i zavičaj. U toj fazi piše Niza od koralja, Priče iz djetinjstva, Priče s ostrva, iz grada i sa planine.

 Peta faza obuhvaća razdoblje od 1927. do 1942. kada Nazor u djelima progovara o socijalnim razlikama, društvenoj nepravdi. Tada nastaju Pjesme o bratu Gavanu i o seki Siromaštini, Rime i ritmi, Topuske elegije, Posljednja žetva, u kojima se osjeća spoznaja istine, a manje dolazi do izražaja njegova mašta.

Posljednja faza, odnosno šesta faza, od 1942. do smrti 1949., obilježava povratak u stvarnost, Nazorove ideje postaju realnost. U ratnom razdoblju piše ratnu liriku i knjige proze. U takvoj atmosferi nastaju Nazorove Hrvatske pjesme partizanke, koje je 1943. objavio zajedno s pjesmama Ivana Gorana Kovačića, a nakon tri godine objavio je Legende o drugu Titu