Info Panel
Početna  /  O izložbi  /  ŠTO JE TEHNIČKO CRTANJE I DOKUMENTIRANJE?

ŠTO JE TEHNIČKO CRTANJE I DOKUMENTIRANJE?

Tehnički nacrt ili crtež je grafički prikaz nekoga proizvoda, građevine, broda ili drugog objekta kojim se prikazuje njegov oblik te uporabna, funkcionalna, izvedbena i sl. svojstva. U užem smislu to je crtež izrađen uporabom pomagala, a u širem smislu i svaki drugi crtež ili drugi grafički prikaz koji služi kako bi se budući ili postojeći objekt predočio investitoru, kupcu ili korisniku, instituciji ili drugoj službi koja donosi rješenja o njegovoj uporabi, kao i tehnolozima, izvođačima i radnicima koji ga izvode. Osnova je inženjerskoga projektiranja, a prema namjeni, fazi projektiranja i detaljnosti prikaza razlikuju se nacrt postojećega stanja, idejni, patentni, glavni, radionički, montažni i drugi nacrti. Najčešće treba omogućiti potpunu rekonstrukciju objekta, pa se izrađuje u određenom mjerilu, prema pravilima → deskriptivne ili nacrtne geometrije kao ravninski ili dvodimenzionalni crtež (tlocrt, nacrt u najužem smislu, ili bokocrt), te prostorni ili trodimenzionalni crtež (aksonometrija, perspektiva). Ponajprije se oblik objekta (bridovi, stranice, rubovi) prikazuje crtama, a dodatni se podatci (npr. vrsta materijala, namjena) kao i zornost prikaza postižu različitim bojama ili teksturama ploha, sjenčanjem, različitom debljinom i vrstom crta; izmjere objekta obično se označuju brojkama (kotiraju) uz tzv. kotne crte, a u većini struka za prikaz tipskih dijelova postoje dogovoreni simboli. U fazi razradbe ideje nacrt se izrađuje rukom (prostoručni crtež), a u konačnici crtaćim priborom (trokuti, ravnalo, šestar, kutomjer, krivuljari, olovka, pera) ili, što je danas ugl. slučaj, uz pomoć računala i programa za računalno podržano oblikovanje CAD (akronim od engl. Computer Aided Design). Potonji je pristup radikalno promijenio tehničko crtanje, koje se sada svodi na izradbu računalnoga modela objekta, koji sadrži sve podatke o njem. Na osnovi modela računalo može numerički oblikovati sve potrebne prikaze, te ih prikazati na zaslonu računala, otisnuti na papiru i dr.”[1]

Konstrukcija navojnice

Image 1 of 13

Plakat je nacrtan klasičnom ručnom metodom // Autor plakata nepoznat // u vlasništvu Tehničke škole za strojarstvo i mehatroniku Split

BRANKO KOVAČ (Sisak 1906.-Zagreb 1972.)

Jedan od najpoznatijih inženjera strojarstva koji se bavio tehničkim crtanjem i dokumentacijom bio je Branko Kovač, koji je ostavio trajni i neizbrisiv trag te stoji uz bok svjetskim autorima s tog područja.  Tehnička škola za strojarstvo i mehatroniku, Split može se pohvaliti kako je takav kalibar radio u školi od 1932. do 1940. godine.

“KOVAČ, Branko, strojarski inženjer (Sisak, 26. IX. 1906 — Zagreb, 3. II. 1972). Gimnaziju završio u Sisku 1925, studirao strojarstvo u Pragu i Zagrebu, gdje je diplomirao 1932. Bio profesor u srednjim tehničkim školama 1932–40. u Splitu i 1940–46. u Zagrebu. Ondje potom do 1954. radio u Komisiji za standardizaciju, Ministarstvu industrije, Glavnoj direkciji metalne industrije i Mašinoprojektu, do 1958. bio profesor srednje tehničke škole, do 1960. pedagoški savjetnik u Zavodu za unapređenje nastave SRH, do 1967. nastavnik Visoke tehničke škole, u nastavu koje je uveo predmet tehničko crtanje, što ga je kao viši predavač najposlije predavao na Fakultetu strojarstva i brodogradnje. Surađivao u časopisu Strojarstvo (1967–71), uredio šest knjiga Praktičara (Zagreb 1971–73) i napisao srednjoškolski udžbenik Osnove tehničkog crtanja s radnim zadacima (Zagreb 1962, 11 izd. do 1980) te priručnike Tehničko crtanje (Zagreb 1948, 9 izd. do 1974), Čitanje tehničkih crteža (Zagreb 1959, 8 izd. do 1975), Zadaci iz tehničkog crtanja (Zagreb 1964, 4 izd. do 1974), Mjere i oznake (Zagreb 1967) i Tehničko crtanje u strojarskoj praksi i načela konstruiranja (Zagreb 1975).”[2]

 

Cvirn, Ž. 1972. In memoriam Branko Kovač. Strojarstvo. 14. 2/3. 43.-44.

Image 1 of 2

Kovač, Branko. 1975. Tehničko crtanje u strojarskoj praksi i načela konstruiranja. Školska knjiga. Zagreb.

Image 1 of 1

Izvori: 

[1] Tehnički nacrt. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2021.  http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=60651 (pristupljeno 31. 12. 2021.)

[2] D. Taboršak: KOVAČ, BRANKO. Hrvatski biografski leksikon, sv. 7, 2009., str. 745. https://hbl.lzmk.hr/clanak.aspx?id=10334 (pristupljeno 30.12.2021.)

 

Dodatak:

Tehničko crtanje u Tehničkoj školi za strojarstvo i mehatroniku, Split

Povijest tehničkog dokumentiranja u strojarstvu – predstavljanje projekta “Povijest tehničkog dokumentiranja u strojarstvu”

Izrada tehničke dokumentacije u 20. stoljeću – video nastao u sklopu projekta “Povijest tehničkog dokumentiranja u strojarstvu”

O Tehničkoj školi za strojarstvo i mehatroniku – video nastao u sklopu projekta “One small step for a man, one giant leap for European – Young entrepreneurs of Europe”

Tehničko crtanje uz pomoć računala – primjer crtanja u Tehničkoj školi za strojarstvo i mehatroniku, 2013. godine

Više videa potražite OVDJE.