Info Panel
Početna  /  Zanimljivosti  /  Zanimljivosti  /  POČETCI NASTAVE STROJARSTVA
  • Zgrada na Roosvetovom trgu br. 6 u kojoj je osnovana Visoka Tehnička škola god. 1919.

    Zgrada na Roosvetovom trgu br. 6 u kojoj je osnovana Visoka Tehnička škola god. 1919. Strojarstvo. 11 (1969). 11-12. str. 166.

POČETCI NASTAVE STROJARSTVA

Srednjoškolsko obrazovanje

“Modernizacijski procesi tijekom druge polovice XIX. st. nametali su potrebu obrazovanja kadra za područja tehnike i industrije. Strukovna izobrazba koju su pružale praktične šegrtske i poslije obrtne škole nije mogla udovoljiti tim potrebama. Strojoslovje se kao nastavni predmet javlja od 1861.–62. do 1867.–68. u 6. razredu zagrebačke Kraljevske više realke. U višim odjelima Gospodarskog i šumarskog učilišta u Križevcima, osnovanoga 1860., poučavali su se tijekom druge polovice XIX. st. predmeti mehanika i gospodarski strojevi. Sustavno poučavanje predmeta strojarske struke počelo je u sklopu nastave brodostrojarstva u vojnim pomorskim učilištima i nautičkim školama. Osim na riječkoj Mornaričkoj akademiji, koja je po razini pripadala u visokoškolsko obrazovanje, teorijske i praktične osnove parnih strojeva izučavale su se od 1870. i u pulskoj jednogodišnjoj Strojarskoj podoficirskoj školi, odnosno trogodišnjoj Školi za strojarski podmladak. Na civilnim se pomorskim školama početkom 1880-ih slušao predmet Nauk o parostroju, koji je među prvima na Nautičkoj školi u Bakru 1882. predavao Andrija Mohorovičić. Godine 1925. otvoren je brodostrojarski odjel Srednje tehničke škole u Splitu (o povijesti Tehničke škole za strojarstvo i mehatroniku, Split), a 1930-ih i u pomorskim školama u Bakru i Malome Lošinju.

Godine 1950. strojarske odsjeke imale su srednje tehničke škole u Zagrebu, Splitu, Puli, Osijeku, Slavonskome Brodu, Karlovcu i Rijeci, te Rudarska srednja tehnička škola u Varaždinu i Srednja poljoprivredna mašinska škola u Vinkovcima. Nastava iz strojarstva izvodila se i u trogodišnjim industrijskim školama te u nekim programima škola učenika u privredi. Od 1992. programi strojarske struke provode se odvojeno u četverogodišnjim tehničkim i trogodišnjim industrijsko-obrtničkim školama. Danas postoje četverogodišnji program obrazovanja za zanimanja na razini tehničara (npr. strojarski tehničar, tehničar za vozila i vozna sredstva, za brodostrojarstvo i sl.) i trogodišnji program obrazovanja za zanimanja na razini mehaničara, instalatera i radnika u proizvodnji. Četverogodišnje programe za strojarske profile zanimanja šk. god. 2015–16. imale su 32 škole, a trogodišnje programe za strukovno područje strojarstva 69 škola u Hrvatskoj.” [1] 

Krpan, Dragutin. 1969. Osnivanje i razvoj visokoškolske nastave na području strojogradnje i brodogradnje u Zagrebu (1919.-1969.). GOD XI. 11-12. 161.-166.

Image 1 of 6

Buljan, Rudolf. 1970. Proslava 50-godišnjice visokoškolske nastave strojarstva i brodogradnje u Zagrebu. Strojarstvo. GOD XII.1-2. 1. - 6.

Image 1 of 6

Franković, Bernard. 2000. O četrdesetoj obljetnici Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. GOD XLII. 5-6. 179. - 180.

Image 1 of 3

Visokoškolsko obrazovanje

“Početci sustavnoga visokoškolskog podučavanja strojarskih kolegija u Hrvatskoj sežu u sredinu XIX. st., kada je 1857.  Mornarička akademija (K. u. k. Marine-Akademie) preseljena iz Trsta u Rijeku. Akademija je bila namijenjena četverogodišnjem školovanju mornaričkih časnika, sa znatnim dijelom nastave posvećenim tehničkim disciplinama. Osim riječke Akademije, dio znanstveno-tehničkoga sustava ratne mornarice bio je i Mornaričko-tehnički odbor (K. u. k. Marine-technisches Komitee) osnovan u Puli 1866. Odbor je zapošljavao više od 50 inženjera u osam odjela, među kojima je jedan bio i strojarski. Prelaskom s manufakturne proizvodnje na industrijsku, strojarska struka, izrasla iz dotadašnjih obrtničkih djelatnosti, počela se temeljiti na znanosti i usustavljenome znanju, kojim su u Europi vladali tehnički visokoobrazovani stručnjaci − inženjeri. Do I. svj. rata iz hrvatskih se krajeva odlazilo na tehničke studije u Graz, Beč, Prag, Budimpeštu, a nakon povratka obrazovani su se stručnjaci većinom zapošljavali u državnim ustanovama. Stoga se u Hrvatskoj javila svijest o potrebi ustroja vlastitih visokih tehničkih učilišta, koju je posebno promicao Klub inžinirah i arhitektah. Dugogodišnja nastojanja i rasprave oko osnutka takve institucije urodili su plodom tek 1918., kada je osnovana Tehnička visoka škola u Zagrebu (isprva Kraljevska tehnička visoka škola). Sastavnice te škole bili su i strojarsko-inženjerski, brodograđevno-inženjerski i brodostrojarsko-inženjerski odjel, pa su se od tada u Hrvatskoj počeli školovati inženjeri strojarstva i srodnih struka. Školi su dodijeljeni prostori u južnome krilu zgrade tadašnje Obrtne škole na Wilsonovom trgu (današnji Rooseveltov trg 6). Prvu školsku godinu 1919.–20. upisalo je budućih 60 strojara, 20 brodara i četiri brodostrojara. Zbog političkih razloga Škola je 1926. pripojena Sveučilištu u Zagrebu kao Tehnički fakultet. Do početka II svj. rata na domaćem je tehničkom studiju već diplomiralo 206 strojarskih i 29 brodograđevnih inženjera. Prvu doktorsku disertaciju iz strojarstva obranio je Ivo Hercigonja 1931.

U sljedećim desetljećima studij strojarstva na Tehničkome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu razvijao se organizacijski i nastavnički po uzoru na suvremene europske studije. Visoka tehnička škola u Zagrebu, osnovana 1957., se nakon deset godina pridružila Strojarsko-brodograđevnom fakultetu, koji je od tada nastavio rad pod nazivom  Fakultet strojarstva i brodogradnje.

Nakana bivše države da se hrvatskoj strojogradnji i metaloprerađivačkoj industriji dodijeli značajna uloga u gospodarskom razvoju te velika materijalna ulaganja doveli su do snažnog razvoja tih dijelova industrije u drugoj polovici XX. st. Osnivale su se ili razvijale mnoge velike tvornice, npr.  Tvornica parnih kotlova (TPK), Prvomajska, Končar, Jedinstvo i Tvornica željezničkih vozila Gredelj u Zagrebu, Đuro Đaković Grupa u Slavonskome Brodu, Bagat i SAS u Zadru,  Jugoturbina u Karlovcu i Dalmastroj u Splitu, te manje tvornice koje su svojim proizvodnim programima nadopunjavale proizvodnju velikih sustava. U skladu s tim povećale su se potrebe za visokoobrazovanim stručnim kadrom diljem Hrvatske, što je potaknulo organiziranje studija strojarstva i u drugim hrvatskim sveučilišnim gradovima.

U Rijeci, središtu najrazvijenijega industrijskog bazena na hrvatskoj obali Jadrana, 1960. osnovan je Strojarski fakultet (od 1969. Strojarsko-brodograđevni fakultet, od 1973. Tehnički fakultet).

U Splitu, središtu širega područja Dalmacije, osnovan je 1960. Centar za izvanredni studij u sastavu Strojarsko-brodograđevnoga fakulteta u Zagrebu. Na Fakultetu su se održavale prve dvije godine studija strojarstva, dok je, zahvaljujući usklađenosti planova, nastavak studija viših godina bio omogućen u Zagrebu. Poslijediplomski studij prvi je put organiziran u suradnji s Fakultetom strojarstva i brodogradnje iz Zagreba 1970., a iste je godine Fakultet promijenio naziv u Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu.

Studij strojarstva u Slavonskome Brodu osamostalio se 1979., te kao Strojarski fakultet ušao u sastav Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

Danas su preddiplomski, diplomski i poslijediplomski sveučilišni studiji strojarstva uključeni u programe Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu, Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu, Tehničkoga fakulteta u Rijeci i Strojarskoga fakulteta u Slavonskome Brodu. Osim navedenoga, sveučilišni preddiplomski studij brodostrojarstva za školovanje uglavnom strojarskoga časničkog kadra održava se na Pomorskom odjelu Sveučilišta u Dubrovniku na Pomorskom fakultetu u Splitu i Pomorskom fakultetu u Rijeci, odnedavna i na Pomorskom odjelu Sveučilišta u Zadru, dok u Rijeci i Splitu postoje i takvi diplomski studiji.” [2] 

 

Izvori:

[1] Batinić, Š. Jecić, S. Strojarstvo. 2015. Hrvatska tehnička enciklopedija. Leksikografski zavod Miroslav Krleža. Zagreb. https://tehnika.lzmk.hr/strojarstvo/(pristupljeno 30.12.2021.)

[2]  Isto.