Info Panel
Početna  /  Zakoni i druge odredbe  /  ULOGA SEREŽANA U PROVOĐENJU SANITARNIH ZAKONA
  • Povijesni grb grada Bjelovara

ULOGA SEREŽANA U PROVOĐENJU SANITARNIH ZAKONA

Vojna krajina je uz obranu od osmanlijskih napada imala i funkciju svojevrsnog sanitarnog kordona protiv bolesti, posebno zaraznih. Neposredni nadzor nad granicom imala je tzv. “kordonska služba” koja se najvećim dijelom sastojala od pripadnika serežanskog zbora (Buczynski 2021: 194; 200).

“Serežanin ili serežan (prema mađ. sereg: vojska), vojnik serežanske čete u Vojnoj krajini; u širem smislu, vojnik uopće. Postrojbe serežana bile su ustrojene nakon Karlovačkoga mira (1699.) i postojale su sve do razvojačenja Vojne krajine (1873.) … Bili su zaduženi za nadzor granice s Osmanskim Carstvom, provođenje sanitarnih zakona, carinske poslove, a kao vrsta vojnoga redarstva i za održavanje reda unutar pukovnija kojima su pripadali.”

Serežanin. Hrvatska enciklopedija. Leksikografski zavod Miroslav Krleža. Zagreb.

Za razliku od ostalih krajiških vojnika, nisu nosili austrijsku vojnu uniformu, već narodnu nošnju. O važnosti bjelovarskih serežana dovoljno govori činjenica da se crtež serežana nalazi na povijesnom, ali i sadašnjem grbu Grada Bjelovara (Abramović 2008).

Sadašnji grb Grada Bjelovara. Dostupno na: https://www.bjelovar.hr/

ILUSTRIRANI hrvatski pučki koledar za rimokatolike, grčko-iztoćne [!] i izraelitčane [!] za prostu godinu 1886. – U Belovaru : Tiskom i troškom J. Fleišmanna, [1885]

Ernest Kramberger, Josip Hohnjec: Kraljev. i slobodni grad Belovar (crtež). [1885].  Ilustrirani hrvatski pučki koledar za rimokatolike, grčko-iztoćne [!] i izraelitične [!] za prostu godinu 1886.  Tiskom i troškom J. Fleišmanna. U Belovaru.  48. Opći fond NSK

Jedan od sačuvanih crteža povijesnog grba grada nalazi se na veduti Bjelovara koju su izradili gimnazijski profesori Ernest Kramberger i Josip Hohnjec.