Info Panel
Početna  /  Miscellanea  /  Fotogalerija  /  Alberto Ognjan pl. Štriga

Alberto Ognjan pl. Štriga

Alberto Ognjan pl. Štriga, sin suca Ivana Nep. pl. Štrige Cunovečkoga i Cecilije, rođene pl. Raizner, osnovnu školu je završio u Križevcima, gimnaziju u Zagrebu i Velikoj Kaniži, a pravo diplomirao u Zagrebu. Bio je govorljivi pristalica ilirskoga preporoda te je odigrao znatnu ulogu u glazbenome životu toga razdoblja kao operni pjevač, inicijator i organizator. Prozvan je jednim od najoriginalnijih Hrvata XIX. stoljeća.

Prema Franji Kuhaču, Štriga je bio pristao mladić, visoka uzrasta, bistra uma i žarka rodoljublja. Imao je vrlo milozvučno bariton-grlo, te je umio pjevati mnogo pučkih popievaka, naučenih jošte u roditeljskoj kući, i sve one nove, koje su ono doba postale: „Još Hrvatska“, „Nek se hrusti“, „Zaspal Janko“, „Doletiše kukavice“ i druge.

Cijeli život prijateljevao je s Vatroslavom Lisinskim te je jedan od inicijatora stvaranja prve hrvatske opere Ljubav i zloba.

Pomisao ovu najprvi je uhvatio godine 1843. naš Štriga misleći da, vještaku Lisinskomu ne može biti težko komponovati nekoliko arija, recitativa i zborova. “Ta mi imademo dobro izvježbane pjevače, imademo guslača, frulaša i drugih muzičara, pa ćemo neći jošte jednu ‘donnu’, jednoga tenora i jednoga basa, a partiju baritona pjevat ću ja.

Ostvarilo se ono što je Štriga rekao jer je na praizvedbi Ljubavi i zlobe 28. ožujka 1846. upravo on pjevao baritonsku ulogu Obrena.

Osim pjevanjem, Štriga se bavio i drugim poslovima. Radio je u hrvatskome zemljišnom arhivu, gdje je bio i ravnatelj, a od 1876. i kao putujući učitelj za voćarstvo i vinarstvo. Konačno je umirovljen živio u Zagrebu sve do svoje smrti, koja ga je iznenada zatekla u 76. godini, u nedjelju 7. ožujka 1897. u 1 sat ujutro od kapi u bolnici. Dana 9. ožujka sahranjen je na Mirogoju u ilirskoj arkadi uz prijatelja Lisinskoga i hrvatske preporoditelje. Štriga je bio impozantna ličnost. U velikoj borbi za narodne ideale bio je najodlučniji borac.

Izvori:

https://www.krizevci.eu/

Kuhač, F. Vatroslav Lisinski i njegovo doba : prilog za poviest hrvatskog preporoda. Zagreb : Naklada Matice hrvatske, 1887.