Info Panel
Početna  /  O izložbi  /  Otvorena izložba u povodu 200. obljetnice rođenja Vatroslava Lisinskoga – vijest s portala Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, 7. studenoga 2019.

Otvorena izložba u povodu 200. obljetnice rođenja Vatroslava Lisinskoga – vijest s portala Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, 7. studenoga 2019.

U povodu 200. obljetnice rođenja Vatroslava Lisinskoga u velikome je predvorju Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu 5. studenoga 2019. godine otvorena izložba Vatroslav Lisinski (1819. – 1854.): 200. obljetnica rođenja. Izložbom se želi istaknuti važnost autorova opusa u povezanosti s hrvatskim glazbenim romantizom te glazbenom, ali i sveukupnom hrvatskom baštinom.

Na otvorenju izložbe nazočne su pozdravili v. d. glavne ravnateljice Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu dr. sc. Tatijana Petrić  i državni tajnik u Ministarstvu kulture Republike Hrvatske te ujedno i izaslanik ministrice kulture i predsjednika Vlade Republike Hrvatske dr. sc. Ivica Poljičak. O izložbi su govorile njezine autorice dr. sc Tatjana Mihalić, voditeljica Zbirke muzikalija i audiomaterijala Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, dr. sc. Irena Galić Bešker, voditeljica Zbirke rukopisa i starih knjiga Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu te začetnik izložbe Stjepan Sučić.

Program svečanoga otvorenja izložbe glazbenim izvedbama iz opusa Vatroslava Lisinskoga obogatile su harfistica Tajana Vukelić Peić i sopranistica Marija Lešaja.

Zajedno s izložbom pripremljen je i prigodan katalog Prilozi o Vatroslavu Lisinskome (1819. – 1854.): u povodu 200. obljetnice rođenja koji prilozima o životu i radu Vatroslava Lisinskoga te predstavljanjem raznovrsne građe – knjiga, nota, časopisa, novina i različitoga sitnog tiska želi dodatno pridonijeti što boljemu poznavanju života i djela Vatroslava Lisinskoga.

Za potrebe izložbe iz fonda Knjižnice pripremila se građa koja svojim značenjem i neprekidnošću svjedoči o kulturnim, povijesnim, sociološkim, ali i drugim činiteljima u razvoju i oblikovanju nacionalnoga identiteta. Taj odabir obuhvaća izvornu građu – autografe ili rukopisne prijepise skladbi, dokumente i tekstove te tiskanu građu – monografske publikacije, obuhvaćajući libreta, notna i zvučna izdanja, vizualnu građu u obliku plakata i ilustracija te tekstove i priloge objavljene u periodičkim publikacijama.

Izložena je građa na izložbi podijeljena u dvije skupine. Prva skupina obuhvaća građu koja se čuva u Zbirci muzikalija i audiomaterijala Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, a to su rukopisne i tiskane note te zvučna građa, dok druga skupina obuhvaća popisane radove o Vatroslavu Lisinskome koji su od njegova vremena do danas objavljeni u knjižnoj građi koja se čuva u općem fondu Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

Zbog prostornih uvjeta koji nisu primjereni izlaganju izvorne građe, rukopisna građa bila je izložena samo na dan otvorenja izložbe, a potom je zamijenjena digitalnim preslicima. Digitalni preslici građe dostupni su u sklopu portala Digitalne zbirke Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

U nastavku na izložbu Vatroslav Lisinski (1819. – 1854.): 200. obljetnica rođenja pripremljena je virtualna izložbe pod nazivom Lisinski 200 kao tematsko mjesto u kojem je ukratko predstavljen opus Vatroslava Lisinskoga s naglaskom na građu pohranjenu u Knjižnici. Mrežni nastavak izložbe otvara nove mogućnosti za nadopunu tematske izložbe dodatnim prinosima, kao i mogućega stvaranja tematske zbirke koja bi obuhvatila i građu razasutu po ostalim baštinskim ustanovama. Time bi se dobilo jedinstveno mjesto pristupa i informacija o opusu i ostavštini hrvatskoga skladatelja koji je trajno obilježio hrvatsku glazbenu prošlost.

Izložba Vatroslav Lisinski (1819. – 1854.): 200. obljetnica rođenja otvorena je do 13. studenoga 2019. godine.