O projektu

…Tko je dakle književnik, pravi književnik? Onaj tko sebe ostavlja u svom djelu. Književnik, preživljujući svoje produkte nije književnik. Ali nije svaki literat, ostavljajući potomstvu knjige. Trajna djela ostavljaju i naučnjaci, dok je književnost sve ono intelektualno stvaranje koje ne apeluje samo na razum nego i na srce, ne samo na logiku nego i na fantaziju, koje se bavi čitavim čovjekom i djeluje na čitavog čovjeka…

(Književnost i književnici. // Sabrana djela A. G. Matoša. Svezak IV. Vidici i putovi/Naši ljudi i krajevi.)

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu stotu će obljetnicu smrti Antuna Gustava Matoša obilježiti brojnim događajima, među kojima se ističu objava Virtualne izložbe djela Antuna Gustava Matoša, kampanja Matoš i ja te objava kataloga o Antunu Gustavu Matošu.

Kampanja Matoš i ja održat će se u razdoblju od 18. ožujka do 15. listopada 2014., odnosno do otvorenja Mjeseca hrvatske knjige, kada će biti predstavljena. Kampanjom Knjižnica na poseban način želi skrenuti pozornost na vrijednost Matoševih djela, potaknuti učenike, ali i cijelu javnost, na njihovo čitanje te pozvati na izgradnju virtualne zbirke koja će prikazati kako Matoš danas živi među nama.
Pronaći Matoša u svojem okruženju – ulici, školi, knjižnici, knjižari ili ustanovi i zabilježiti taj susret na kreativan način na bilo kojem mediju, cilj je kampanje Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu poziva stoga učenike, škole, knjižnice, nakladnike i kulturno-umjetnička društva da pošalju svoje fotografije, zvučne ili videozapise s Matošem na e-adresu agm@nsk.hr te tako pridonesu izgradnji digitalne zbirke Matoš i ja koja će se povezati s Virtualnom izložbom djela Antuna Gustava Matoša Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

Svi upiti o sudjelovanju u kampanji Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu Matoš i ja mogu se uputiti na e-adresu agm@nsk.hr, a prilozi se prikupljaju do početka listopada 2014. godine.

…Moderan čovjek zna i umije sve, ali ne zna i ne umije živjeti. Staro dobro vrijeme znalo je samo živjeti jer imađaše ono što je za život glavno: moć i volju uživanja…

(U dobro staro vrijeme. // Sabrana djela A. G. Matoša. Svezak XVI. Feljtoni, impresije, članci, II.)