Info Panel
Početna  /  Crna tinta  /  Bibliotheca Zriniana  /  Bibliotheca Zriniana u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu
  • Plakat Zriniana

  • Bibliotheca Zriniana

Bibliotheca Zriniana u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu

Bibliotheca Zriniana čuva se kao cjelina u Zbirci rukopisa i starih knjiga NSK i sadržava više od 500 svezaka knjiga, među kojima i 5 inkunabula.

U fondu Zriniane svakako je potrebno istaknuti djelo Adriai Tengernek Syrenaia (prva pol. 17. st.), autograf Nikole Zrinskoga. U poemi Obsidio Sigethiana Nikola je opjevao svojega pradjeda Nikolu Šubića Zrinskoga (1508.-1566.) koji je poginuo braneći Siget 7. rujna 1566.

Knjižnica obitelji Zrinski prispjela je iz Beča u Kraljevsku sveučilišnu knjižnicu početkom 1892. godine zaslugom ondašnje hrvatske Vlade. Otkupljena je od bečkog antikvara S. Kendea, koji ju je pronašao u dvorcu velikaške obitelji Daun, pored grada Bítova u Moravskoj, u današnjem jugozapadnome dijelu Češke Republike.

Godine 2014., u povodu obljetnice smrti hrvatskoga bana, vojskovođe i pjesnika Nikole VII. Zrinski Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, na poticaj Ministarstva kulture Republike Hrvatske priredila je izložbu odabrane građe iz Bibliothece Zriniane, knjižnice obitelji Zrinski, koju je većim dijelom prikupio Nikola VII. Zrinski.

Budući da nema sačuvanih materijalnih dokaza o životu Zrinskih jer je njihova cjelokupna imovina nakon propasti zrinsko-frankopanske urote po carskoj naredbi 1671. zaplijenjena, a posjedi opustošeni. Priča o njihovu životu ispričana je posredno, preko knjiga koje su prikupili. U njima možemo doznati više o Zrinskima – kojim su se jezicima služili i što su proučavali, kako su se obrazovali, a u nekim slučajevima i gdje su putovali.

Knjižnicu je od propasti sasvim slučajno spasila supruga Nikole VII. Zrinskoga, Marija Sofija, jer je odlučila prikupljene knjige ponijeti sa sobom kada je napustila Čakovec nakon suprugove smrti. Te knjige danas su poznate pod nazivom Bibliotheca Zriniana, a čuvaju se u Zbirci rukopisa i starih knjiga Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

Knjižnica je bila smještena u različitim gradovima. Iz Čakovca prvo bila preseljena u Varaždin, zatim u Viroviticu, Beč, Moravsku, te je naposljetku pronašla dom u tadašnjoj Kraljevskoj sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.

Povijesni izvori govore kako su knjige koje se danas čuvaju Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu prikupljane tijekom duljega razdoblja i vjerojatno od više znamenitih plemića titule Zrinski. Nikola VII. Zrinski izdvaja se po tome što je za obiteljsku knjižnicu prikupio značajan broj knjiga, ali najviše po tome što je osmislio i dao izraditi katalog knjižnice.