Nabava atlasa
Ovaj jedinstveni atlas velike vrijednosti nabavljen je 1979. u Londonu zalaganjem mnogih pojedinaca i institucija u Hrvatskoj i inozemstvu. Otkupljen je na javnoj dražbi u Londonu od antikvarijata Weinreb & Douwma, vlasnika Benjamina Weinreba i Roberta Douwme. Nije poznato tko je bio vlasnik atlasa niti od koga je otkupljen, ali se pretpostavlja da je do prodaje u Londonu bio preko sto godina pohranjen u Parizu.
Nakon kupnje, Napoleonov atlas predan je 28. svibnja 1979. Zbirci zemljovida i atlasa Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu. Hrvatski su mediji popratili nabavu i predstavljanje atlasa u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici opisujući njegovu znanstvenu i umjetničku vrijednost.
Izvor: Večernji list, 6099(14. lipnja 1979.), str. 32.
Zaslužni antikvari
Nabava Napoleonovog atlasa ne bi bila moguća bez truda značajnih hrvatskih antikvara, kao i niza drugih osoba koje su sudjelovale u dugotrajnom i zahtjevnom procesu pripreme otkupa.
Zagrebački antikvar Živko Strižić (1927.-2015.), tadašnji voditelj antikvarijata Matice hrvatske u Zagrebu, prvi je doznao za ponudu Atlasa.
Pregovarač u Londonu bio je Antun Radman (1928.–2013.), antikvar i kolekcionar iz Londona, rodom iz Dalmacije, numizmatičar i poznavatelj starih karata Dalmacije.
O uzbudljivoj nabavi atlasa pročitajte i u članku M. Buchbergera objavljenom u Vijencu Matice hrvatske.
Zaslužni znanstvenici
Najveći kartografski stručnjaci toga doba Josip Roglić, Mato Janković i Paško Lovrić, uz potporu stručnjaka regionalnih zavoda za zaštitu spomenika kulture, preporučili su kupnju atlasa.
Zaslužni knjižničari
U vrijeme nabave Napoleonovog atlasa ravnatelj Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu (tada: Nacionalna i sveučilišna biblioteka – NSB) bio je Veseljko Velčić, a voditeljica Zbirke zemljovida i atlasa NSK (Tada: Kartografska zbirka NSB-a) bila je knjižničarska savjetnica Dušanka Čanković.