Pjevačka društva i Zajc

Pjevačka društva javljaju se u Hrvatskoj već u prvoj polovici 19. stoljeća te imaju značajan utjecaj na glazbu i glazbeni život 19. stoljeća. Zajčev doprinos napretku i modernizaciji glazbe imao je utjecaja i na zborski život i repertoar. Često je skladao zborove i posvećivao ih raznim pjevačkim društvima. Gotovo da nema pjevačkog društva kojemu Zajc nije posvetio neko glazbeno djelo.

“Već 1830-ih godina djelovala su dva pjevačka zbora rodoljubne mladeži: jedan u biskupskom sjemeništu pod nazivom Narodno ilirsko skladnoglasja družtvo (1839. g.), koji je izvodio djela ilirskih skladatelja a drugi, svjetovni, nazvan Prvo ilirsko glazbeno družtvo (1840. g.) na čelu s Lisinskim i Albertom Štrigom, kojem je Lisinski bio dirigent i umjetnički voditelj.” (Palić-Jelavić, 2017., 4.) Pjevačko društvo Narodno ilirsko skladnoglasja družtvo godine 1868. mijenja naziv u Glazbeno pjevačko društvo “Vijenac”.

Jedna od najpoznatijih skladbi iz njegova opusa je zbor U boj, koji je kasnije uvršten u operu Nikola Šubić Zrinjski (U boj! : op. 182 : zadnji čas Zrinjskog). Skladao ga je 1866. g. na tristotu godišnjicu bitke kod Sigeta u čast sigetskog junaka Nikole Šubića-Zrinjskog. Skladbu je Zajc posvetio pjevačkom društvu “Kolo”, no praizvelo ju je u Beču Hrvatsko akademsko društvo “Velebit” 7. srpnja 1866. g. “Kolo” ju je prvi put izvelo na svom zagrebačkom koncertu 14. siječnja 1867. g. (Goglia, 1932, 15.) Osim kao opus 182, zbor U boj dostupan je na portalu Digitalnih zbirki NSK i u partituri opere Nikola Šubić-Zrinjski te u klavirskom izvatku opere Nikola Šubić Zrinjski : op. 404a. Zanimljive podatke donosi Palić-Jelavić: “Unatoč historiografskim izvorima o prvotnoj izvedbi Zajčeva zbora U boj! što se pripisuje HPD Kolo, dosadašnja istraživanja pa tako i ona najrecentnija, nisu dovela do pronalaska eksplicitnoga programa / cedulje od 14. siječnja 1867. g. s popisom izvedenih skladbi (među njima i zbora U boj!) te se on može držati zasad izgubljenim, zagubljenim i/ili možda i nepostojećim.” (Palić-Jelavić, 2017, 9.)

U boj! Zadnji čas Zrinjskoga, op. 182, zbor Ivana pl. Zajca, partitura

Image 1 of 3

U boj! : Zadnji čas Zrinjskoga : op. 182 / pesma od Franja Marković-a ; sbor od Ivana pl. Zajc-a. – 1 partitura (listovi 18-20) ; 33 x 26 cm. Autograf. - Crna tinta. - Plavom olovkom dodan broj opusa. - U dnu nasl. str. desno: „Original“. - Godina nastanka: 1866. - Prva izvedba u Beču 7.7.1866. s 400 izvođača. - Zajc je zbor U boj 1876. uklopio u finale svoje opere Nikola Šubić-Zrinjski. NSK MZ Zajc L 23

O komplementarnom djelovanju Zajca kao skladatelja i dirigenta i društva “Vijenac” piše i K. Koprek koja navodi da je Zajc društvu posvetio “nekoliko skladbi koje se i danas čuvaju u Bogosloviji Zagrebačke nadbiskupije u obliku rukopisnih originala ili prijepisa s posvetom” te nekoliko “ostvarenja koja su nastala prigodom većih i važnih događaja ili crkvenih proslava.” (Koprek, 2017., 13.) Popis Zajčevih skladbi koje je od 1839. g. do 1945. g. izvodilo Pjevačko društvo “Vijenac” dostupan na poveznici Ivan Zajc i PD Vijenac.

Razne zborove, koračnice i poputnice koje je Zajc skladao za više pjevačkih društava moguće je vidjeti na portalu Digitalne glazbene građe u okviru Digitalnih zbirki NSK. Neke od skladbi koje je Zajc pisao za pjevačka društva su: Pjevački savez, popijevka op. 368, Poputnica Danice sisačke op. 371, Poputnica Jeke op. 384, Pozdrav pjevačkim družtvom op. 385, Poputnica Vile op. 405, Poputnica pjev. društva “Orao” op. 411. Ostale skladbe dostupne su u Zajčevoj knjizi naslovljenoj Zborovi. Skladbe Koračnica Javora op. 532, Himna u slavu 25 godina Prvog hrvatskog pjevačkog društva Zora u Karlovcu op. 541, Himna Sloge op. 564, Slavospjev op. 615b prigodom 50 godina zbora duhovne mladeži u nabiskupskom sjemeništu u Zagrebu, Koračnica pjevačkog društva Velebit op. 633, Koračnica radničkog društva Napredak op. 664 i ostale skladbe dostupne su u Zajčevoj knjizi naslovljenoj Zborovi bez pratnje.

 

Pregledajte