Pedagoško djelovanje

U Zajčevu život važan dio djelovanja predstavlja i pedagoški rad koji je aktivno obavljao preko pedeset godina. Već povratkom iz Milana u Rijeku 1855. g., gdje radi u Kazalištu, dirigira u Zbornoj crkvi te predaje u Muzičkoj školi. Pedagoški rad nastavlja se dolaskom u Zagreb 1870. g. kada preuzima mjesto ravnatelja i nastavnika u školi Hrvatskog glazbenog zavoda (tada Narodni zemaljski glasbeni zavod).Na školi Zavoda Zajc nije bio samo ravnatelj škole već i nastavnik pjevanja i klavira, a po potrebi je i sam bio korepetitor učenicima na nastupima. Zajc je podučavao pjevanje do 1882. g., te od 1891. g. do svog umirovljenja (1908. g.), dirigirao je svim društvenim koncertima glazbenog zavoda.

Zajčev raspored tečajeva pjevanja bio je svakodnevan: “Prema tiskanom redu nauka za II proljeće 1876. Zajc je podučavao pjevanje u tečaju ponedjeljak, srijedu i petak od 9-10, a utorak, četvrtak i subotu od 3-5, a u VI tečaju obratno… Svoje je učenike iz pjevanja pratio na priredbama, a koji put je i sam nastupao u nekim komornim sastavima”. (Pettan : 1971, 29.)

Aktivno je radio na pedagoškom razvoju te 1882. g. izrađuje prijedlog naukovne osnove za glasovir i za pjevanje. Kako bi ga se oslobodilo dijela obveza, od 1883. g. oslobođen je nastave pjevanja, ali vodi vježbe u zboru. U školi ostaje do umirovljenja 1908. g.

Ivana pl. Zajc okružen nastavnicima glazbene učione Hrvatskog glazbenog zavoda, 1981. g.

Image 1 of 1

Pregledajte